مــــــــــا را حمایت کنید در گوگـل +
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی

پرسش و پاسخ

مجموع 16 پرسش و پاسخ
 

پرسش های مطرح شده

مجموع 16 پرسش و پاسخ
مهسا ادیبی
|
پاسخ به این نظر
8
سلام استاد من امسال رشته معماری قبول شدم و ترم یک معماری هستم یه سوال ازتون دارم
به نظر شما کدوم نرم افزار معماری بهتره؟ یعنی کدوم نرم افزار رو یاد بگیریم تو رشته معماری بیشتر به دردمون میخوره؟
دکتر سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
8

درود بر شما


 به طور کلی می توان گفت که شما به عنوان یک معمار یا دانشجوی معماری،هرچه به تعداد نرم افزارهای بیشتری تسلط داشته باشید و هرچه عمق تسلط شما بر نرم افزارهایی که آموزش دیده اید بیشتر باشد،می توانید موفقیت بیشتری در دنیای معماری کسب کنید. اما در حال حاضر پرکاربردترین نرم افزارهای معماری عبارتند از : اتوکد(  AutoCAD)  تری دی مکس (3dmax)  رویت (Revit) فتوشاپ (Photoshop) اسکچ آپ (Sketchup) راینو (Rhino) گرس هاپر (grasshoper) و..هرچند آموختن هر نرم افزار دیگری می تواند در یکی از حوزه های برنامه ریزی،طراحی،ترسیم،ارائه و.. به شما کمک کند. در این قسمت خلاصه ای از معرفی این نرم افزارها بیان میشود:


  نرم افزار اتوکد :معمولا اولین نرم افزاری است که معماران باید یاد بگیرند .در اکثر شرکت های معماری برای ترسیم نقشه های دوبعدی پروژه ها از این نرم افزار استفاده می شود و پیش نیازی برای دستیابی به مدل سازی سه بعدی معماری است. نرم افزار اتوکد قابلیت ترسیم سه بعدی را نیز دارد و نقشه های ترسیم شده با آن بسیار دقیق و مهندسی هستند.


نرم‌افزاری تری دی مکس:  در معماری امروز ایران تقریبا مهمترین نرم افزار در دفاتر معماری هست(در سایر کشورها به این شدت اهمیت ندارد) نرم افزار تری دی مکس در معماری با هدف تولید حجم های سه بعدی و زنده کردن طراجی های معمارانه برای نمایش به مخاطبین طرح کاربرد دارد.نرم افزار تری دی مکس دارای قابلیت ساخت مدلهای سه بعدی، متحرک سازی و رندر می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از قدرتمندترین برنامه های طراحی مدلهای سه بعدی انیمیشن سازی و رندرینگ در عرصه گرافیک کامپیوتري است.کاربرد دیگر این نرم افزار در معماری تبدیل پلانهای ساده به شکل سه بعدی می باشد همچنین از نقشها و ترسیمات انجام شده درنرم افزار اتوکد هم پشتیبانی میکند که برای معماران اهمیت بسیار دارد .آموختن تری دی مکس و پلاگین وی-ری برای دانشجویان معماری از نظرورود به بازارکار معماری جایگاه بسیار با اهمیتی دارد. پیش نیاز این نرم افزار،معمولا نرم افزاراتوکد معرفی می شود.مهمترین مراحل کار با نرم افزار تری دی مکس در معماری به صورت ذیل می باشد:مدلینگ ،نورپردازی با وی ری ، متریال دهی و جان بخشی ،خروجی (رندر).


نرم افزار رویت معماری :یک نرم افزار ترسیم و طراحی نقشه های معماری و ساختمانی است . سیستم ترسیم در آن به صورت مدلسازی همزمان دوبعدی و سه بعدی به صورت هوشمند است. رویت نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان هست که برای استفاده در معماری، مهندسی سازه و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی کاربرد دارد. نرم افزار رویت معماری(Revit Architecture) قوي ترين و سريعترين نرم افزار نقشه كشي و سه بعدی سازی در کارها و پروژه های معماری می باشد. در سال های اخیر بسیاری از شرکتهای ساختمانی در کشورهای توسعه یافته به استفاده از این نرم افزار روی آورده اند و می توان گفت که در اکثر این کشورهای پیشرفته استفاده از نرم افزار رویت معماری در دفاتر معماری بسیار مرسوم و آموختن آن برای معماران لازم است.مزیت انتخاب نرم افزار رویت را می توان در این نکات خلاصه کرد: سادگی و سرعت یادگیری آن ، افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها ،  ترسیم همزمان ۳بعدی و ۲ بعدی نقشه‌های ساختمان ،  تبدیل سریع نقشه‌های فاز یک معماری به نقشه‌های فاز دو معماری ، ارتباط همزمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تاسیسات و اعمال همزمان تغییرات بین این نقشه‌ها ،  حذف خطاهای انطباق در ترسیم نماها و پلانها و مقاطع ساختمان،امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان ، محاسبه متره ساختمان و تغییر سریع آن در صورت تغییر نقشه‌ها ، قابلیت ارتباطی با دیگر نرم افزارهای BIM از طریق IFC و نیز اتوکد و تری دی مکس ،  امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه‌های اجرایی.


 نرم افزار فتوشاپ :نرم افزار فتوشاپ از دسته نرم افزارهای ویرایش تصویر می باشد به این معنا که به کمک این نرم افزار می توان بر روی تصاویر ویرایش نمود و یا تصاویری را در درون این نرم افزار خلق نمود این نرم افزار توسط شرکت ادوبی(Adobe) ساخته شده است. و معمولا فرایندهای قابل انجام در فتوشاپ برای معماران  عبارت است از ویرایش تصاویر موجود از پروژه یا ویرایش خروجی های (تصاویر) حاصل از نرم افزارهای دیگر . معمولا فرایند پست پروداكشن(فرایند پس از تولید) را نیز معماران با استفاده از نرم افزار فتوشاپ انجام می دهند. پست پروداکشن یكي از مهمترين مراحل بهينه سازي خروجي در پروژه های معماری مي باشد كه به كاربر كمك ميكند تا  خروجي رندر كه از نرم افزارهايي سه بعدي گرفته شده است را با  تغيير روي آن به بهترین نحو ممكن بهينه كند.این تغييرات براي بهبود تصاویر فضاهاي داخلي و خارجي ساختمان است و شامل سه قسمت اصلي يعني نور پردازي، تكسچرينگ و شيپ هاي ورودي به رندر (پرسوناژ درخت، ماشين و…) می شود.


نرم افزار اسکچ آپ: از نرم‌افزارهای بسیار ساده و کار آمد سه بعدی سازی  در حوزه معماری می‌باشد. این نرم‌افزار برای مهندسی راه و ساختمان، مهندسی مکانیک، و همچنین طراحی بازی‌های ریانه‌ای کاربرد دارد. اما در معماری به سادگی می توان با آن در زمان کوتاهی طراحی های انجام شده را سه بعدی کرد و آموختن آن بسیار ساده هست. البته یکی دیگر از دلایل استفاده زیاد از نرم افزار اسکچ آپ در دفاتر معماری دنیا ،رایگان بودن نسخه ساده این نرم افزار هست که برای ما ایرانی ها شاید اهمیت چندانی نداشته باشد. مدل‌های این برنامه کلاً از اتصال خطوط به یکدیگر به عنوان لبه‌های مدل ایجاد می‌شوند. در صورت پیوستن تعداد سه لبه یا بیشتر به یکدیگر یک صفحه یا پلان ایجاد می‌شود و به طور خودکار وجه مدل بوجود می‌آید. لبه‌های مورد نظر و نیز وجه ایجاد شده باعث ایجاد مدل سه بعدی می‌شوند. این نرم افزار دارای پلاگین وی ری برای خروجی (رندر) با کیفیت بهتر هست.


معرفی نرم افزار راینو :  نرم افزار راینو یک نرم افزار تجاری مدل ساز سه بعدی است که امکانات پوسته سازی فوق العاده ای دارد و از این امکان در طراجی های مدرن معماری استفاده می گردد.یک نرم افزار بر پایه اتوکد محسوب می شود که اصول و محیط نرم افزار آن بسیار مشابه نرم افزار اتوکد است . منحنی ها و سطوح نربز تولید شده توسط راینو بدلیل اینکه بر پایه فرمول ریاضی خاصی محاسبه می شوند دقیق تر از نرم افزار های بر پایه ی مش (Mesh) مثل تری دی مکس، اسکچ آپ و اتوکد عمل می کنند.تعریف هندسه با خطوط ریاضی باعث شده است که راینو در تبدیل هندسه به نمونه های واقعی قابل ساخت جلوتر از دیگر نرم افزار های مدل ساز باشد.نرم افزار راینو محبوبیت خود را در طراحی معماری مدیون افزونه ی قدرتمند گرس هاپر است زیرا توانسته است تعداد زیادی از معمارانی که در حوزه طراحی پارامتریک فعالیت می کنند را به خود جذب کند. و استفاده از آن این روزها رو به گسترش هست.


افزونه پارامتریک گرس هاپر: از جمله نرم افزار هایی که قابلیت دریافت پارامتر دارند نرم افزار رویت و گرس هاپرهستند.البته گرفتن برخی خروجی ها از رویت کار سختی است. مثالی که بسیار معمول هست که میگوید نرم افزار گرس هاپر در معماری مثل یک سینتی سایزر در موسیقی عمل میکنه.ورودی داده میشه و شما پارامتر هایی رو که توابع ریاضی هستند تعریف می کنیدو خروجی متفاوت از ورودی به دست میاد.اگر خطوط ریز پشت دستتان را نگاه کنید متوجه مفهوم پارامتریک در طبیعت میشید.موج های دریا ،ترک های صخره های سنگی ،پوسته درختان کهن هم به این نظم اشاره دارند.گرس هاپر به طراحان این امکان را می دهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مشخص تعریف کرده و با تغییر این پارامتر ها تغییرات فرم را به صورت زنده مشاهده کنند. احجام ساخته شده با این نرم افزار قابلیت انتقال به نرم افزار های سازه ای (مانند Sap2000,Strand) و همچنین نرم افزارهای آنالیز انرژی مانند Diva-for-Rhino و Ecotect را به سادگی دارند.سر فصل هایی که طراحی الگوریتمیک آن ها را گرس هاپر در بر می گیرد عبارتند از: خلق منحنی ها و سطوح آزاد ،  ویرایش و تغییر شکل پارامتریک فرم ،  طراحی سطوح باز و بسته شونده ،  طراحی زایشی ، نمونه سازی دیجیتالی و ساخت ، قطعه بندی و مدول سازی.



با عرض سلام. من دانشجوی ترم 5 کارشناسی هستم و میخوام آخر ترم شیتم را تلفیقی از دست و نرم افزار تحویل بدم به نظر شما بین نرم افزار اتوکد Autocad و رویت revit کدوم کاربردی تر هستند، تا در این زمان کم شروع به یادگیریشون کنم؟
سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
47

درود برشما
نرم افزار اتوکد به گونه ای است که ترسیمات دوبعدی ابتدا انجام میشود و سپس ترسیمات سه بعدی با توجه به آنها کشیده می شود و اعمال تغییرات در نقشه دو بعدی باعث صرف وقت و اعمال تغییرات موازی در ترسیمات سه بعدی می شود. نرم افزار رویت ترسیمات را به صورت همزمان پیش میبرد، به طوری که پس از اتمام پلان در رویت، نما ها و مقاطع و حجم نیز آماده می باشند.
می توان گفت نرم افزار رویت نرم افزار کاربردی تری است، ولی با توجه به بازار کار معماری موجود، یادگیری نرم افزار اتوکد را به عنوان ورود به عرصه نرم افزار های معماری به جد توصیه می کنیم. 
با توجه به شرایط شما پیشنهاد میشود ابتدا نرم افزار اتوکد را کامل یاد بگیرید و ترسیمات پلان، مقاطع و نماهای کار خود را توسط نرم افزار انجام دهید و پس از یادگیری برنامه اتوکد نرم افزار رویت را نیز فرا بگیرید.

با سلام. دکتر سعیدی پور، دانشجوی ترم 3 کارشناسی هستم اساتید دانشگاه ما از ترم 4 ارایه دستی را قبول نمیکنند برای ارایه طرح بهترین نرم افزاری که می تونم همه کارهای معماری رو باهاش انجام بدم چه نرم افزاریه؟
سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
16

درود بر شما
می توان گفت اگر همه کارهای معماری با یک برنامه انجام شود، کیفیت همه خروجی ها نمی تواند ایدآل باشد. شاید بهترین گزینه ای که بتوانیم به شما پیشنهاد کنیم نرم افزار رویت باشد.
برای روشن تر شدن این مسئله دو نمونه از نوع کار کردن مهندسان معمار خوب را در زیر از زبان خود آنها آورده ایم.
مهندس معماری که چندین سال سابقه کار دارد می گوید :
"اول یک اتود اولیه از حجم و پلان را به صورت اسکیس اشله روی پوستی میکشم، بعد آن را اسکن میکنم و با نرم افزار اتوکد پلان هایش را ترسیم میکنم. سپس حجمش را خیلی سریع در برنامه Sketchup میکشم و اتود میکنم. حدود اولیه حجم که مشخص شد، حجم را به عنوان Conceptual Mass به برنامه Revit منتقل میکنم و پلان هایم را در آن قرار میدهم.
اتود پلانها را در اتوکد و نهایی آنها را در رویت انجام میدهم. حجم اولیه را در اسکچاپ و نهایی آن را در رویت اتود میکنم. در آخر فایل رویت کامل شده را در تری دی مکس می برم و رندر وی ری (Vray ) میگیرم. اگر کار نیاز به شیت بندی و پست پروداکت (برای واقعی تر شدن رندر نهایی) داشته باشه از نرم افزار فتوشاپ استفاده می کنم."
مهندس معمار دیگری این چنین می گوید :
" من ترسیمات دو بعدی و سه بعدی خود را بسته به نوع کار در رویت یا راینو انجام میدهم. اگر حجم ساده و کیوبیک باشد در رویت و اگر حجم پیچیده، منحنی و یا پارامتریک باشد در راینو انجام می دهم. سپس خروجی رویت و یا راینو را وارد تری دی مکس می کنم و با وی-ری (Vray) مکس رندر نهایی می گیرم."
پس فقط به یک برنامه بسنده نکنید.

عادله نهاوندی
|
پاسخ به این نظر
22
سلام. پست پروداکشن به چه معناست و چه کاربردی داره؟
سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
23

درود بر شما
پست پروداكشن یا «فرآيند پس از توليد» یعنی اعمال هر گونه تغييرات بعد از رندر نهايي گرفته شده از نرم افزار سه بعدي که با نرم افزار فتوشاپ انجام می شود. پست پروداکشن براي بهبود اركان اصلي فضاي داخلي و خارجي و به عبارتی واقعی تر شدن رندر (خروجی) نهایی است كه شامل سه قسمت اصلي نور پردازي، تكسچرينگ و افزودن شيپ هاي ورودي به رندر (پرسوناژ درخت، ماشين و...) مي باشد.


 

بهاره امینی
|
پاسخ به این نظر
27

با عرض سلام .


دکتر سعیدی پور ممنون میشم نرم افزار گرس هاپر و کاربرد آن را توضیح دهید.

سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
26

درود بر شما


گرس هاپرGrasshopper  افزونه ای برای نرم افزار راینو Rhino محسوب می شود.گرس هاپر به طراحان این امکان را میدهد که فرم های پیچیده را به صورت پارامتر های مشخص تعریف کرده و با تغییر این پارامتر ها تغییرات فرم را به صورت زنده مشاهده کنند. تغییر دادن فرم پیچیده توسط پارامتر های اصلی این امکان را می دهد که معمار ها راحت تر و سریع تر به فرم های دلخواه برسند. کار کردن در زمینه معماری پارامتریک و حجم کمتر مدل های ساخته شده از جمله مزایای گرس هاپر به نسبت سایر نرم افزار های سه بعدی ساز است. 

وحیدمولودی
|
پاسخ به این نظر
4
باسلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر
میخواستم بدونم کدوم نرم افزارمعماری رو برای یادگیری حرفه ای انتخاب کنم؟باتشکر.
سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
5

با درود واحترام


دوست عزیز به نوعی تمامی نرم افزار های معماری خوب و کار بردی هستند . اما شما باید ببینید که برای انجام چه کاری میخواهید از نرم افزار استفاده کنید .برای نقشه کشی.؟سه بعدی کردن ؟ و ...


برای نقشه کشی همانطور که میدانید نرم افزار اتوکد مورد استفاده است.برای سه بعدی کردن برای کار اجرایی از اتوکد سه بعدی استفاده میشود.نرم افزار رویت هم هر دو کار را انجام میدهد اما به دلیل مشکلاتی که خود نرم افزار دارد استفاده زیادی در کار های اجرایی ندارد.نرم افزار بعدی 3d  max است که نرم افزار قدرتمندی برای سه بعدیهای خیلی حرفه ای و رندر هایی با کیفیت بالا است.که اکثر شرکتها از آن استفاده میکنند . اما بسیار گسترده است و فقط به صرف داشتن علاقه است که میتوان 3d کار خوب شد.نرم افزار های raino و grass hoper هم نرم افزار های قدرتمندی برای سه بعدی کردن حجم های بسیار پیچیده است. این توضیحی بود در باره نرم افزار های رایج در رشته معماری.شما میتوانید برحسب نیاز و علاقه خود شروع به یادگیری کنید .


موفق باشید.

مارال شميراني
|
پاسخ به این نظر
5

سلام ببخشید برای شرکت در کلاس 3d max با چه شماره ای تماس بگیرم یا به کجا مراجعه کنم؟

سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
5

با درود و احترام 


برای اطلاع ازشرایط کلاسهای نرم افزار با شماره  88202033 تماس و یا به آدرس زیر مراجعه کنید:


تهران.میدان فاطمی.خیابان جویبار.کوچه میرهادی شرقی.موسسه ابن یمین(اکادمی تخصصی معماری)

سعید سعیدی پور
|
پاسخ به این نظر
5

با درود و احترام 


برای اطلاع ازشرایط کلاسهای نرم افزار با شماره  88202033 تماس و یا به آدرس زیر مراجعه کنید:


تهران.میدان فاطمی.خیابان جویبار.کوچه میرهادی شرقی.موسسه ابن یمین(اکادمی تخصصی معماری)

ریحانه فاتح پور
|
پاسخ به این نظر
13

بهترین و آسان ترین و روانترین نرم افزار معماری برای سه بعدی کردن و متریال دهی در پروژه های معماری چه نرم افزاری را پیشنهاد می کنید ؟ max reivit maya v- ray 3d cad و ...