مــــــــــا را حمایت کنید در گوگـل +
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
سایت مشاوره برای دانشجویان معماری
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی
صفحات دکتر سعیدی پور در شبکه های اجتماعی

جعبه لایتنر

برای دریافت فایل کامل جعبه لایتنز کلیک نمایید.

جعبه لایتنر

 روانشناس آلمانی سباستین لایتنر برای ایجاد این امکانات سیستمی ابداع کرد که به «جعبه لایتنر» معروف است(البته محققین دیگر نیز روشهای مشابهی ابداع کرده اند). عملکرد این سیستم مبتنی بر یک جعبه است که دارای پنج بخش متفاوت می­باشد. نکاتی که کاربر قصد یادگرفتن  آن­ها را دارد هر کدام روی یک کارت کوچک مجزا (فلش کارت) به صورت یک سؤال و جواب درست آن نوشته شده و همه در خانه اول این جعبه قرار می­گیرند.  و بر اساس دستورالعمل خاصی با توجه به یادگیری یا عدم یادگیری هر یک از این کارت­ها به خانه­های بالاتر جدول رفته و نهایتاً به خانه آخر آن می­رسند. ایده ساده لایتنر تاثیر شگرفی بر کیفیت یادگیری داشته است. و امروزه در سراسر جهان سیستمهای آموزشی مختلفی بر اساس این ایده طراحی شده و مورد استفاده قرارگرفته اند.

 جعبه لایتنر جعبه‌ای ۶ در ۳۰ سانتیمتری ست که ۵ خانه دارد که اندازه هر یک از آنها بر اساس منحنی فراموشی دو برابر قبلی است، به صورتی که خانه شماره یک، ۱ واحد، خانه شماره دو، ۲ واحد، خانه شماره سه، ۴ واحد، خانه شماره چهار، ۸ واحد و خانه شماره پنج، ۱۶واحد است. می‌توانید آن را بسازید، یا خریداری کنید.

 هر خانه اصلی با تعدادی «واسط» یا «جداکننده» به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شود. پس خانه دوم، سوم، چهارم و پنجم، باید به ترتیب به دو، چهار، هشت و شانزده قسمت تقسیم شوند. برای تهیه آن­ها از مقواهای کلفت رنگی به ابعاد ۵٫۵ در ۸ سانتی­متر استفاده کنید، تا بادوام و تمیز بمانند. استفاده از جعبه لایتنر سی‌خانه‌ای با دیواره‌های اصلی بلندتر توصیه می‌شود.

 فلش‌کارت‌ها برگه‌های کوچکی­اند که در یک طرف آن­ها سؤال (لغت) و در طرف دیگرشان جواب (معنی لغت) نوشته می‌شوند.

روش آغاز کار:    

                                                                      
1)  روز اول:

 تعدادی از برگه‌ها را تكمیل می­كنید و پس از اینكه هر دوروی برگه را یكی دو بار مرور كردید، برگه‌ها را در خانه اول جعبه قرار دهید. می­توانید هر روز، ده پانزده یا تعداد بیشتری برگه آماده نمایید.                                                                                     
2)  روز دوم:

 ابتدا برگه‌هایی را كه روز قبل تهیه كرده بودید از خانه اول بردارید، سؤالات را از روی برگه بخوانید و سعی كنید جواب‌ها را به خاطر بیاورید. آن­هایی را كه بلد نبودید، مجدداً در خانه اول قرار دهید و آن­هایی را كه بلد بودید، به خانه دوم منتقل كنید. پشت این برگه‌های خانه دوم یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار دهید و تاریخ مرور خود را بر بالای برگه رنگی یادداشت کنید. در پایان، برگه‌هایی را كه در روز دوم برای اولین بار تهیه كرده‌اید در خانه اول قرار دهید.                                                                                               
3) روز سوم:

 به برگه‌های خانه دوم دست نمی­زنید زیرا خانه دوم هنوز تكمیل نشده است و ظرفیت دو گروه برگه را دارد. پس باز هم از برگه‌های خانه اول شروع می­كنید و برگه‌هایی را كه جواب سؤالاتشان را بلد هستید به خانه دوم منتقل می­نمایید و در پشت كاغذ رنگی قرار می­دهید تا این برگه‌ها با برگه‌های روز گذشته مخلوط نشود. برگه‌هایی كه پاسخشان را بلد نیستید به همراه برگه‌های جدیدی كه امروز تهیه كرده‌اید در خانه اول قرار دهید.                                                                      
4) روز چهارم:

4-1)  ابتدا از خانه دوم شروع كنید، زیرا خانه دوم ظرفیت دو گروه برگه را دارد و ظرفیت آن روز قبل تكمیل شده است. ولی فقط برگه‌های ردیف جلوتر را بر می­دارید . (یعنی برگه‌هایی كه جلو كاغذ رنگی قرار دارند) سؤالات روی این برگه‌ها را مطالعه می­كنید و اگر جواب درست دادید برگه‌ها را در داخل خانه سوم و در ابتدای آن قرار می­دهید و پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می­دهید تا فاصله­گذاری مشخص شود. ضمناً برگه‌های باقی مانده در خانه دوم را جلوتر می­برید و كاغذ رنگی را در پشت این برگه‌ها می­گذارید.
4-2) سپس به خانه اول برگردید و برگه‌های آن را بردارید و آن­هایی را كه بلد هستید در خانه دوم و پشت كاغذ رنگی قرار دهید.
ج. برگه‌هایی كه پاسخ آن­ها را بلد نیستید و همچنین برگه‌های جدیدی را كه تهیه كرده‌اید در خانه اول می­گذارید.
4-3) خانه سوم برای چهار گروه برگه در نظر گرفته شده و باید چهار روز صبر كنید تا این قسمت تكمیل شود . البته هر روز پس از ورود برگه‌ها از خانه دوم به خانه سوم پشت این برگه‌ها یك كاغذ رنگی می­گذارید تا قسمت سوم هم به تدریج و پس از چهار روز تكمیل شود.
6) خانه چهارم جای هشت گروه برگه را دارد و هشت روز پس از ورود اولین برگه‌ها پر خواهد شد. خانه پنجم جای پانزده گروه برگه را دارد و شانزده روز پس از ورود اولین برگه‌ها، این قسمت تكمیل می­شود. یعنی اگر شما در كارتان وقفه ای نیاندازید سی روز طول خواهد كشید تا هر پنج قسمت جعبه لایتنر تكمیل شود. توجه دارید كه بین هر دو گروه برگه یك كاغذ رنگی با ارتفاع بیشتر قرار می دهید تا برگه‌های مربوط به روزهای مختلف با یكدیگر مخلوط نشوند . از روز سی و یكم به تدریج برگه‌ها از داخل جعبه خارج می­شوند و شما می­توانید این برگه‌ها را بایگانی نمایید. زیرا پس از پنج بار تكرار موفقیت آمیز هر برگه در زمان‌های متفاوت، می­توانید مطمئن باشید كه آن موضوع را برای همیشه فرا گرفته‌اید و هیچگاه آن را فراموش نخواهید كرد.